Úklid (ne)hmotného

Říká se, že člověk, který má chaos doma, má tak trochu chaos i v hlavě a v životě. Myslím, že na tom něco bude. Já osobně jsem se vždy cítila mnohem lépe, když jsem si doma uklidila a udělala si tak příjemné prostředí. Najednou jsem měla do všech aktivit větší elán a vlastně i ze všeho větší radost. Ono je někdy nesmírně očišťující se probrat svými věcmi (a vlastně i životem) a vytřídit a vyhodit z něj nepotřebné a také to, co nám nepřináší žádnou radost ani užitek. Tomu milému, co máme rádi, naopak dát naši lásku a péči.

Máte doma spoustu kousků oblečení, které jste už minimálně rok neměli na sobě, protože jsou buď malé, nebo nepohodlné, ale je vám líto ho vyhodit, protože si často říkáte: "dyť se to dá použít na zahradu","třeba se to bude ještě někdy hodit", "třeba to zase jednou obléknu, až zhubnu?"... opravdu si to myslíte? Já bych tipla, že stejně budete nosit ty kousky, které máte více rádi nebo ty, které jsou vám pohodlnější a ostatní oblečení se bude válet ve skříni dalších 5 let, než ho někdo (v tom lepším případě) použije jako hadr na podlahu.

Zatímco jsem bydlela pár let v Praze, tak se mi v mém starém pokoji v rodném městě válela ve skříni halda oblečení, na které jsem ani nesáhla a během těch let nikdy nepoužila. Víte, jaká je škoda, aby se na něj ve skříni jen prášilo, když by mohlo posloužit lidem, co by ho užili a třeba z něho měli i radost? Nehledě na to, že vám nebude vždy zle při pohledu na těch plno nepoužívaných a zbytečných věcí (nejen oblečení), které vás jen zatěžují. A co je řešením? Někomu je darovat nebo je odevzdat do popelnice na textil. Jednak budete mít mnohem lepší pocit z toho, že ty věci ještě někomu poslouží, že je nevyhazujete jen tak... ale hlavně se vám neskutečně uleví! Doma vám vznikne prostor pro oblečení nové, pěkné a tak je to koneckonců i v životě. Když se něčeho vzdáte, něco pustíte, tak vám přijde do života něco nového, mnohdy ještě lepšího.

Darujte něco někomu jen tak a nic za to nechtějte, udělá to radost vám i jemu.

To samé co s oblečením, můžete udělat i s jinými hmotnými věcmi. Když jsem takhle jednou doma uklízela, našla jsem nerozbalenou bonboniéru s blížícím se koncem data minimální trvanlivosti. Já sladké moc nejím, tak jsem se rozhodla, že ji vezmu s sebou do města a někde ji položím. Říkala jsem si: "třeba si ji někdo vezme". Tehdy jsem ji položila k plotu jednoho domu. Věděla jsem, že tou stejnou cestou půjdu za dvě hodiny zpátky, tak jsem byla zvědavá, jestli zmizne. A ona opravdu zmizela. Udělalo mi to radost a začala jsem přemýšlet o tom, že bych takhle nechávala na ulici různé věci. Mohlo by to někomu posloužit a udělat radost. V dnešní době je to už rozvinutější a fungují různé veřejné výměny knih, kam člověk může odnést svou knihu a vzít si cizí, funguje to tak už i s oblečením a potravinami.

Říkáte si, jak asi tohle souvisí se zvládáním rozchodu? Jednoduše, jde o naladění, o vnitřní pocity spokojenosti a štěstí. A to, že se zbavíte nepotřebné věci, vám přinese úlevu a tím, že uděláte někomu radost, vám přinese vnitřní uspokojení. Budete se cítit líp a začnete v životě nacházet nové impulsy, potřebné ke změně. A navíc... to, co vnitřně vyzařujeme, to si taky přitahujeme.

A víte, co je úplně tím největším bonusem za tento úklid? V životě se vám rozproudí energie a to odevzdané staré dá prostor nečemu novému. :)

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky